Az UEFA-hoz küldött hivatalos anyagának összeállításakor szakértők véleménye mellett a válogatott játékosok beszámolóját is alapul vette az MLSZ.
A magyar labdarúgó-válogatott roppant jelentős biztatást, támogatást kapott a Bukarestbe utazó mintegy 2200 szurkolótól. A pályára lépő magyar játékosok külön kiemelték, hogy ez a szurkolás is szerepet játszott a csapat eredményességében.
Az MLSZ és a válogatott játékosai az Európa-bajnoki selejtezőt megelőzően felhívták arra a figyelmet, mennyire fontos a felelős szurkolás a romániai mérkőzésen, hiszen egy esetleges rendbontás tálcán kínálná a lehetőséget az UEFA számára egy esetleges súlyos büntetés kiszabására. (Erre egy példa:
http://bit.ly/1tEiKXw).
Már a helyszínen is egyértelmű volt – amint azt a televízió nézői is láthatták –, hogy nemcsak sportszerű, hanem a nemzetközi szabályokkal ellentétes szurkolói megnyilvánulások is jellemezték a mieink bukaresti vendégjátékát. Az európai szövetség nem sokkal a találkozó után arról tájékoztatta az MLSZ-t, hogy különböző, súlyos és kevésbé súlyos ügyekben fegyelmi eljárást indít mindkét féllel szemben.
A magyar szövetség az UEFA tájékoztatását követően mindent elkövetett annak érdekében, hogy a fegyelmi eljárásban hatékonyan képviselje a sportszerű magyar szurkolók, és a válogatott érdekeit. A fegyelmi határozat bejelentése előtt elmondhatjuk, az MLSZ képviselői jelentős energiákat fordítottak arra, hogy az eljárás során bemutassuk azokat a körülményeket, amelyek enyhíthetik az esetlegesen a magyar szövetségre kirovandó büntetés, a szankció mértékét. Felvettük a kapcsolatot a nagykövetséggel, romániai magyar újságírókkal, levélírókkal és szakértőkkel annak érdekében, hogy minden szükséges információt a legnagyobb hitelességgel, és a magyar fél érdekeit a leginkább támogató módon adhassunk tovább az UEFA-nak. Szerepelt a magyar anyagban, hogy a hazaiak szektoraiban alkalmazott könnygáz zavarta a pályán küzdő magyar játékosokat. Fontosnak tartjuk, hogy a fegyelmi eljárásban résztvevők időben kapjanak valós képet a Bukarestben történtekről, hogy arányos döntés szülessen a fegyelmi tárgyaláson.
A biztatás segíti, a rendbontás hátráltatja a válogatottat
Ezzel együtt az MLSZ és a válogatott számára sem elhallgatható tény a döntést megelőző pillanatban, hogy minden előzetes figyelmeztetés, kérés ellenére nemcsak a hazai, hanem a magyar szurkolókkal teli vendégszektorban is történtek a nemzetközi szabályok által súlyosnak megítélt sportszerűtlen cselekmények. Ezek miatt pedig valószínűsíthető, hogy megbűnhődik a szövetség, és ami még nagyobb baj, a Dárdai Pál által vezetett magyar labdarúgó-válogatott is.
Az MLSZ és a klubok különböző, a gyűlöletet a futballpályáktól távol tartani kívánó akcióit, kampányait sokan félre próbálják magyarázni, azokat pótcselekvésként állítva be. Mások rendszeresen értetlenségüknek és ellenszenvüknek adnak hangot az MLSZ Fegyelmi Bizottságának döntései után, amelyek a gyűlöletkeltő, kirekesztő, esetenként rasszista nézőtéri viselkedéseket követik. A mostani és az ehhez hasonló esetek azonban rávilágítanak, hogy a FIFA, az UEFA, a világ labdarúgása elkötelezett a kirekesztő, gyűlölködő nézőtéri magatartás száműzése mellett és megerősítik az MLSZ ilyen irányú törekvéseinek helyességét, szükségességét.
Az MLSZ célja kizárólag az, hogy minden labdarúgó-mérkőzés, így a soron következő, Finnország elleni hazai összecsapás is kizárólag a futballról, a sportról szóljon. A szenvedélyes szurkolás a játék része, a gyűlölet viszont nem!