A magyar labdarúgást is példátlan kihívások elé állította a 2020-as év, melynek végén jelentős sikerekre is visszatekinthetünk. Éves visszapillantónk első részében a hazai élvonalbeli klubfutball legfontosabb történéseit vesszük számba.
Két hónap foci, két hónap kényszerszünet
A Ferencváros 2019 őszén az Európa-liga csoportkörében is helyt állt, ám a nemzetközi kupaszerepléssel járó pluszterhelés nem látszott meg a bajnoki teljesítményén: hétpontos előnnyel kezdte meg a 2020-as évet az első számú kihívó, a MOL Fehérvár FC előtt, majd a március közepéig megrendezett fordulók során kilenc pontra növelte a fórt a tabellán. Március első heteiben már a koronavírus-járvány árnyékában zajlott a bajnokság, amelyet a 25. forduló után félbeszakított a Magyar Labdarúgó Szövetség.
Két és fél hónapra teljesen leállt a futballélet Magyarországon (miképp szinte az egész világon), de a folytatást érintő bizonytalanság hónapjaiban az MLSZ végig nagy erőkkel azon dolgozott, hogy amint a körülmények lehetővé teszik, a résztvevők egészségének szem előtt tartásával újraindulhasson a futball az országban.
Szigorú egészségügyi előírások mellett május 23-án a Magyar Kupa elődöntőinek első mérkőzéseivel folytatódott a futballidény, május 30-án pedig a férfi NB I-es bajnokság is újraindult. Európában az elsők között folytatódott az itthoni élvonalbeli liga küzdelemsorozata, a szövetség, a hatóságok és a klubok együttműködésének köszönhetően kidolgozott protokoll több elemét később más országokban is sikeresen használták fel. Az OTP Bank Liga és a Magyar Kupa küzdelmei végül biztonságosan befejeződtek, ráadásul a járvány első hullámának végén a szurkolók is visszatérhettek a stadionokba.
A Ferencváros idén sem vesztett bajnokit hazai pályán, 2017 tavasza óta senki sem tudott OTP Bank Liga-meccset nyerni a Groupama Arénában.
Itthon és a nemzetközi kupában is nagyot ment a Fradi
A Ferencváros folytatta nagyszerű bajnoki szereplését, fölényesen, 13 pont előnnyel nyerte meg az NB I-et a MOL Fehérvár és a Puskás Akadémia között, míg a Magyar Kupát a Budapest Honvéd hódította el. A másodosztályú (és az alacsonyabb osztályú) küzdelmek nem folytatódtak a leállás után, a márciusi tabella alapján az MTK Budapest és a Budafok jutott fel a Merkantil Bank Ligából az élvonalba (a két NB I-es kieső a Kaposvár és a DVSC lett).
A járvány visszaszorítása után a 2020/2021-es idény viszonylagos nyugalomban kezdődött, de ősszel ismét szigorítani kellett a bajnokik megrendezésének protokollján - az ősz második felében zárt kapuk mögött zajlottak az itthoni bajnokságok.
Az ősz egyik legszebb találatát Gazdag Dániel szerezte, aki tavaly is szerzett egy szépségdíjas gólt (azt később az idény legszebbjének választották):
A magyar csapatok nemzetközi kupaszereplése a szokásosnál később kezdődött, és rövidebb ideig zajlott, a BL- és EL-selejtezős párharcok egy meccsen dőltek el. A Fradi nagyszerűen alkalmazkodott a megváltozott körülményekhez, és fantasztikus menetelésbe kezdett: a svéd Djurgarden 2-0-s legyőzése után két hatalmas bravúrt hajtott végre, előbb a skót Celtic otthonában diadalmaskodott (1-2), majd a horvát Dinamo Zagrebet győzte le hazai pályán (2-1). A BL-be jutást a norvég Molde elleni párharcban biztosította be Szerhij Rebrov együttese, immár oda-visszavágós párharcban (3-3 és 0-0). Az aktuális magyar bajnok 11 év után lett BL-főtáblás (2009-ben a DVSC jutott el a csoportkörbe), míg a Ferencváros 25 év játszott ismét BL-csoportkörös mérkőzéseket.
A főtáblán a Barcelona, a Juventus és Dinamo Kijev ellen is rengeteg emlékezetes pillanata volt a magyar bajnoknak, de a tavaszi folytatást végül nem sikerült kiharcolnia, egy ponttal a csoport negyedik helyén zárt.
A zöld-fehérek jelenlegi hazai fölényére jellemző, hogy miközben nagyszerűen helyt álltak a feszes BL-programban, itthon senki sem tudja tartani velük a lépést a bajnokságban: 12 győzelem és 2 döntetlen a mérlegük az ősszel, vesztett pontok tekintetében 12 egységgel előzik meg a második fehérváriakat. Ennél nagyobb különbség legutóbb a 2015/2016-os idényben volt az első és a második helyezett között a tabellán a téli szünetben (akkor 18 pont volt a Fradi fórja). Abban az évben a Ferencváros végül rekordot jelentő 21 pontos előnnyel nyerte meg a bajnoki címet, és az eddigiek alapján most sem tűnik elképzelhetetlennek egy hasonlóan fölényes címvédés.